Blog 4 Pory Roku


Zapach wiosny - Hiacynt


W sklepach można spotkać doniczki z cebulami takimi jak narcyz, krokus czy hiacynt. To taki łatwy sposób by sprowadzić wiosnę i piękny zapach do naszych domów.

Dziś przedstawiam Wam hiacynta.

Największy laik ogrodniczy poradzi sobie z jego uprawą. 

Doniczki z cebulami  które możemy zakupić są z rozetą liści, a niektóre z nich mają już nawet pąki. Niewiele im trzeba do szczęścia. 

Nie musimy ich każdego dnia podlewać, ponieważ większość substancji mają zgromadzone w swoim organie magazynującym.  

Nie ma zatem obawy, że zostaną przelane albo, że wysuszą się przez nasze zapominalstwo.

 Aby dobrać kwiat do wnętrza domu bądź do kolorystyki ogrodu wystarczy sprawdzić kolor łuski, który okrywa cebule, ponieważ świadczy on o kolorze kwiatu.

Łuska biała to kwiat biały, łuska fioletowa- to różowy lub fioletowy.

 

PRZEKWITNIE I CO DALEJ?

 Większość ludzi po przekwitnięciu rośliny cebulowej wyrzuca ją do kosza, niepotrzebnie!

Ponieważ przy odrobinie chęci możemy taką cebulkę zachować i posadzić na przyszły rok.

 Jak taka cebule przygotować do odpoczynku? To proste.

Kiedy kwiat już przekwitnie, przycinamy łodygę, ponieważ nie możemy doprowadzić by roślina skupiła się na produkowaniu nasion. Z tak przyciętą łodygą stawiamy doniczkę w dobrze oświetlonym miejscu dzięki czemu cebulka pochłaniać będzie przez liście promienie słońca co pomaga wytwarzać jej substancje potrzebne  do przetrwania. Pamiętajmy o podlewaniu!

Po pewnym czasie zauważymy, że liście będą żółknąć, czekamy aż się przełamią i wtedy je ścinamy. Cebulę wyciągamy z doniczki, oczyszczamy z ziemi i przycinamy korzenie- nie za blisko (1-1,5 cm) by nie uszkodzić piętki!

 Również ważne jest to jak przechowamy taką cebule. 

Konieczne jest miejsce suche i przewiewne o stałej temperaturze 16- 20oC. Odpowiednia będzie to np. drewutnia lub altana. Unikamy miejsc wilgotnych lub gorących, odradzam piwnice i strychy ponieważ cebulki mogą wyschnąć. Przechowujemy je w pojemnikach drewnianych lub sitach, które zapewniają dostęp powietrza z każdej strony. 

 Cebule przeglądamy systematycznie ponieważ atakują je choroby grzybowe np. fuzarioza, ważne jest aby przebierać te chore po to by nie zaraziły innych.W przypadku hiacyntów nie musimy ich niczym przykrywać,  ponieważ przed przesuszeniem chroni je łuska. U śnieżyc, czy szachownic niestety nie chroni je żadna okrywa lub tylko bardzo cienka łuska i szybko wysychają, wtedy dobrze je trzymać pod trocinami lub lekko wilgotnym piasku.

 Cebule hiacyntów już we wrześniu możemy posadzić do ziemi w naszym ogrodzie, gdzie wiosną będziemy mogli podziwiać piękne kwiaty. Alternatywą dla ogrodu może być oczywiście piękna donica postawiona w domu.

 

Opracowanie i zdjęcia : Rafał Ślusarek