Blog 4 Pory Roku | Wszystkie wpisy


poniedziałek, 21 sierpnia 2017

Plamistość liści głogu

Późną wiosną na górnej stronie liści głogu występują liczne ciemnobrązowe plamy, które z czasem zlewają się ze sobą. Na dolnej stronie liścia plamy są jaśniejsze.

wtorek, 08 sierpnia 2017

Zaraza ziemniaczana

Objawy występują początkowo na częściach nadziemnych roślin, a termin występowania zależy od warunków atmosferycznych. Choroba w większości rejonów Polski pojawia się w lipcu lub sierpniu.

Objawy chorob pojawiają się pod koniec maja. Na liściach widoczne są drobne ciemnobrązowe lub ciemnozielone plamy.

poniedziałek, 17 lipca 2017

Rewiś dębowy

Samice po zapłodnieniu składają jaja na spodniej stronie młodych liści dębu. W ten sposób tworzy się drugi rodzaj galasa, który jest małym, soczewkowatym, brązowym wyroślem (ok. 6 mm), barwy żółtawej, gdzie żeruje i przeżywa zimę.

czwartek, 13 lipca 2017

Rośliny doniczkowe - szkodnik!

W okresie zimowym zaczynam grzać w domu, przez co powietrze staje się suche. Rośliny takie jak skrzydłokwiat, kroton, figowiec benjamina (fikus), potrzebują większej wilgotności powietrza. Nie spełniając ich wymaganiom przyczyniamy się do ich osłabnięcia. Wtedy są podatne na różnego rodzaju choroby i szkodniki.

piątek, 20 stycznia 2017

Kokony na jabłoni cz.2

czwartek, 29 września 2016

Brązowe plamy na liściach kasztanowca

Na liściach kasztanowca czerwonego od lipca do sierpnia, mogą się pojawiać brunatne plamy z żółtą obwódką. Choroba przypomina objawy żerowania szrotówka kasztanowcowiaczka, lecz przy bliższym przyjrzeniu się nekrozą, nie odnajdziemy tam larw owada.

środa, 28 września 2016

Białe plamki na liściach truskawki

Objawy występują na liściach, szypułkach owoców, rozłogach oraz w skrajnych przypadkach na płatkach kwiatów. Grzyb jest widoczny w postaci szarobiałych plamek z czerwonobrunatnym obrzeżem.

niedziela, 25 września 2016

Żółknące igły jałowca

Na igłach można zaobserwować biało-brązowe tarczki. Podobne do jajka sadzonego :)