Blog 4 Pory Roku


Storczyk - falenopsis, ćmówka


ŚWIATŁO – półcień ( gdy jest mało światła liście się wydłużają, kolor ciemnozielony zamiast żółtozielonego. Zbyt wysoki poziom światła powoduje ich zabarwienie na bordowo-czerwony).


TEMPERATURA – noc 18 - 20'C , dzień 21 -25'C


PODLEWANIE – falenopsisy podlewamy wtedy, kiedy jego korzenie będą srebrne (przeschną), kiedy jest odpowiednio podlany jego korzenie są zielone. W trakcie sezonu wegetacyjnego podlewamy co 4-7 dni. Sezon zimowy nie częściej niż raz w tygodniu.


WILGOTNOŚĆ – storczyk lepiej rośnie i obficie kwitnie przy dużej wilgotności powietrza. W jaki sposób zwiększamy wilgotność pisałem w poprzednim poście.


CIĘCIE – tniemy puste, zgniłe korzenie oraz pędy na których już przekwitły kwiaty (nie przycinamy ich za szybko! Czekamy jak pęd zacznie od góry żółknąć wtedy jest jasne, że taki pęd nie wypuści już pąków kwiatowych)


NAWOŻENIE – w sezonie storczyki potrzebują dokarmienia raz na tydzień. Używamy nawozu do storczyków, który dajemy w dawce 1/2 zalecanej na opakowaniu. Zimą nawozimy rzadziej, 2 razy w miesiącu .


PODŁOŻE – musi być przewiewne i mieć dużo przestrzeni powietrznych. Nie stosujemy ziemi ogrodniczej! Używamy korę, węgiel drzewny, keramzyt. Podłoże takie przepuszcza wodę, ale cześć
wody potrafi zatrzymać.

 


PRZESADZANIE – falenopsisy lubią przyciasne donice, więc przesadzamy co 2-3 lata, po przesadzeniu przez 10 dni nie podlewamy rośliny.

 

Opracowanie i zdjęcia : Rafał Ślusarek